Ekonomi

Erdoğan’dan uluslararası kuruluşlara eleştiri: Çözüm kabiliyetleri zayıflıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Başkanlar Zirvesi kapsamında Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya’dan oluşan kıtalararası gayrı resmi istişare ve koordinasyon platformu MIKTA üyesi ülkelerin devlet başkanlarıyla bir araya geldi. Hindistan.

Bharat Mandapam Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki toplantıda konuşan Erdoğan, cumhurbaşkanlarını selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel bağlantılılığa ve ortak sorunların çözümüne katkı sağlamak, aralarındaki iş birliğini güçlendirmek amacıyla MIKTA’yı 10 yıl önce hayata geçirdiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “MIKTA, bu süreçte ortak vizyon ve değerler temelinde önemli ilerlemeler kaydetti. Yine bu dönemde küresel refah ve istikrarı tehdit eden unsurlar farklılaştı, çeşitlendi, derinleşti. Ancak Mevcut sistem herkes için sürdürülebilir barışı, güvenliği ve refahı garanti etmiyor.” Kabullenmenin yetersiz olduğu görüldü. Uluslararası terörle birlikte İslam düşmanlığının da artması ve yaygınlaşması endişe verici. Bu olumsuz gelişmeler bize daha fazla dayanışmaya, daha fazla anlayışa ve hoşgörüye ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Küresel sistemdeki adaletsizlikler artarken uluslararası kuruluşların bu sorunlara çözüm üretme yeteneği maalesef azalıyor. Bu tablo, çatışmaların barışçıl çözümü, daha adil bir dünyanın inşası ve çok taraflılığın güvence altına alınması konusundaki sorumluluğumuzu daha da artırmaktadır. ‘Dünya 5’ten büyüktür’ sözünü her fırsatta dile getiriyoruz. “Kararlılığımızın arkasında bu durum yatıyor.”

‘İslam ve yabancı düşmanlığına karşı mücadele’ mesajı

Nefret suçları, ayrımcılık, İslam ve yabancı düşmanlığı yerine karşılıklı saygıyı ve birlikte yaşama kültürünü teşvik etmeleri gerektiğini ifade eden Erdoğan, “2 milyar insanın en kutsal değerlerine neredeyse her gün saldırılara izin verilmesi kabul edilemez.” ‘İfade özgürlüğü’ kisvesi altında, “İnsanlığa saygısı olan herkesin ne olursa olsun buna itiraz etmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye olarak bu konudaki tepkimizi konuşmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası kuruluşların daha kapsayıcı, temsili, adil, demokratik, şeffaf, hesap verebilir ve etkili olmasının şart olduğunu vurgulayan Erdoğan, “MIKTA gibi oluşumlar da bu açıdan çok değerli. Ben buna inanıyorum. Birliğimizin krizleri ve yeni zorlukları aşma çabalarımıza destek olacağını umuyorum.” şeklinde konuştu.

gungorenhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu